219

Jeoloji 50. Yıl

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ  50. YILINI KUTLADI

16 ARALIK 2011

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün 50.Yılı İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Karagüzel Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün son dönemde yaşadığı ivmeden ve değişiminden bahsetti.  Karagüzel, bölüm laboratuvarların modernize edildiğini, araştırma altyapılarının geliştirildiğini, öğretim üyelerinin eğitim öğretim araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde topluma katkı sunma konusunda üst düzeye yükseldiğini ifade etti. Son dönemlerde bölümün başarılarının ulusal sınırları aşarak uluslararası boyutlara taşındığını söyleyen Karagüzel “Söz konusu başarının en önemli göstergesi uluslararası yayınlardır. Bölümün son beş yılda uluslararası makale sayısı 160’a ulaşmıştır. Öğretim üyelerimizin uluslararası arenada aldığı ödüller bu başarının bir diğer göstergesidir. Bizler İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak evrensel düzeyde, çağın gereklerine uygun biçimde bilimsel araştırmalar yapmaya ve topluma katkı sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Kaan Alçın, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün de Türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini ifade etti. Buna rağmen Jeoloji Bölümü öğrencisi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “İyi ki bu bölümü seçtim;  keşke demediğim için mutluyum.”dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Yüzer, “İTÜ’de Mühendislik Eğitiminin Tarihsel Süreci” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör ise “İTÜ’nün Türkiye Jeolojisindeki Yeri” başlıklı konuşmasında değerli bilim adamı, merhum Ord. Prof. Dr. İhsan Ketin’in Jeoloji Bilimine yapmış olduğu katkılardan bahsetti.